Началото на коледния базар
С дъх на канела и греяно вино, обсипани с пъстроцветни светлини, носещи магията на празника. Вярвам, че няма човек, който да не обича коледните базари и да не изпада в блаженство, щом ги посети. Затова, обзета от празнично настроение, се зачудих как са възникнали тези малки дървени къщички, предлагащи всякакви чудесии. Намерих малко информация, която ми се стори доста интересна и която искам да споделя тук с вас.
За мое голямо учудване, оказа се, че първите коледни базари се организират преди повече от седем века във Виена. Как се случва това? Херцог Алберт I дал разрешение на местните търговци да наредят панаир през декември, на който да продават своите стоки. Панаирът бил запазено място за по-дребните търговци, благодарение на които до града достигали нужните доставки. Освен бакалия и текстил, на панаира имало също джинджифилови сладки и хлебчета, които първи се разпродали. Това не е чудно, нали? Вкусните тестени продукти станали толкова любими и търсени от хората, че традицията за тях се е запазила и до наши дни.
Постепенно този панаир станал толкова известен, че такива започнали да организират и на други места.
Около два века по-късно, предвид настъпилите промени през това време, панаирите започнали да се наричат Коледни базари, но тематиката и вида им се запазили същите.
Съвременният коледен базар във Виена започва от края на 1764 година. Една година по-късно – 1975 – основният базар започва да се провежда на площада пред кметството в столицата. И до днес той е сред най-големите организирани базари, а коледното дърво, което всяка година грее по време на провеждането му, е част от една от федерални провинции в Австрия.