Кръстникът на облаците
От дете обичам да обръщам поглед към небето и да наблюдавам облаците. Вярвам, че на всички се е случвало да откриват в тези прекрасни явления най-чудните форми и образувания. Истинска красота, нали? Ако си спомняте уроците в училище, или просто следите прогнозата за времето, със сигурност сте чували, че облаците се делят на слоести, слоесто-купести, перести, купести и купесто-дъждовни. Но питали ли сте как и защо облаците се наричат така?
Историята разказва, че в края на 1802 година младият Люк Хауърд изнесъл лекция, която променила живота му завинаги. По професия той бил фармацевт, но метеорологията била неговото истинско призвание, по което често се увличал и отделял достатъчно време. Както всички до тогава, той нямал представа как облаците се образуват и за да разкрие тази мистерия, приложил иновативен подход.
Люк забелязал, че облаците имат няколко основни форми, на които дал следните имена: cirrus или косъм, cumulus или куп и stratus или слой. В допълнение към тях въвел и междинни или съставни видове. Тази квалификация придобила световно значение, а повече подробности и интересни факти, може да видите в линка по-долу:
https://www.youtube.com/watch?v=UuW1jhxCgx0