Когато времето винаги е „почти достатъчно“
Тидсоптимизмът е термин, който произлиза от шведски и буквално означава „времеви оптимизъм“. Звучи вдъхновяващо, нали? Но на практика, това е склонността на човек да вярва, че има повече време, отколкото реално разполага, за да свърши дадена задача или да стигне навреме за среща.
Тидсоптимизмът често се проявява при хора, които подценяват времето, необходимо за дадена задача – например, вярват, че могат да се приготвят за 10 минути, въпреки че това обикновено отнема поне 30.
Въпреки че често е свързан с негативни последствия, тидсоптимизмът не е напълно отрицателен. Тидсоптимистите вярват, че могат да направят всичко – тази увереност често ги кара да бъдат амбициозни и решителни.
За съжаление, тази черта може да създаде и проблеми, като множество закъснения. Това е най-очевидният недостатък. Тидсоптимистите често закъсняват за срещи, събития или крайни срокове, което може да бъде разочароващо за околните.
Постоянното бързане и опитите да се свърши всичко в последния момент често водят до стрес.
Въпреки желанието да постигнат повече, реалността на лошото управление на времето може да доведе и до липса на фокус и незавършени задачи.
А вие познавате ли такива хора?
Последни публикации
- „Брулени хълмове“ в съвременното общество: Как героите на Емили Бронте отразяват днешните човешки конфликти и социални напрежения
- Синдромът на дългата почивка – защо трудно се връщаме към рутината
- Трябва ли паметникът на Альоша в Пловдив да бъде демонтиран
- Интересът към Ник Кейв в Пловдив
- За какво може да ползвате онлайн кредит след празниците?